State Candidates

Candidates in Ballot Order

U.S. Senator

  •  John Cornyn (I)

Website

  • Steve Stockman

  • Ken Cope

  • Reid Reasor

  • Chris Mapp 

  • Linda Vega

Website • Twitter • Facebook • Email

  • Dwayne Stovall

Website

  • Curt Cleaver

 

U.S. House District 24

  • Kenny Marchant (I)

Website

 

U.S. House District 26

  • Joel A. Krause

Website

  • Michael Burgess (I)

Website

  •  Divenchy Watrous

 Website • Email • Facebook

Governor

  • Miriam Martinez

 Website • Twitter • Facebook

  • SECEDE Kilgore

Email  •  Website  •  Twitter  •  Facebook

  • Lisa Fritsch

Website  •  Email

  • Greg Abbott

Email • Website • Twitter • Facebook

 

Lieutenant Governor

  • Dan Patrick

Website • Twitter • Facebook

  • David Dewhurst (I)

Email • Twitter • Facebook • Website

  • Todd Staples

Email • Twitter • Facebook • Website

  • Jerry Patterson

Email • Twitter • Facebook • Website

 

Attorney General

  • Dan Branch

Email • Twitter • Facebook • Website

  • Barry Smitherman

Email • Twitter • Facebook • Website

  • Ken Paxton

Email • Twitter • Facebook • Website

 

Comptroller of Public Accounts

  • Harvey Hilderbran

Facebook • Website

  • Debra Medina

Email • Twitter • Facebook • Website

  • Glenn Hegar

Twitter • Facebook • Website

  • Raul Torres

Twitter • Facebook • Website

 

Commissioner of the General Land Office

  • George P. Bush

Website  •  Facebook  •  Twitter

  • David Watts

Website  •  Facebook  •  Twitter

 

Commissioner of Agriculture

  • Eric Opiela

Facebook • Twitter  • Website

  • Tommy Merritt

  • Sid Miller

Website • Twitter • Facebook

  • J. Allen Carnes

Website • Twitter • Facebook

  • Joe Cotten

 

Railroad Commissioner

  • Wayne Christian

Website  •  Facebook  •  Twitter  •  Email

  • Becky Berger

Website  •  Facebook

  • Ryan Sitton

Website  •  Facebook  •  Twitter  •  Email

  • Malachi Boyuls

Website  •  Facebook  •  Twitter  •  Email

 

Chief Justice, Supreme Court

  •  Robert Talton

  •  Nathan Hecht  (I)

 

Justice, Supreme Court,  Place 6, Unexpired Term

  • Jeff Brown

  • Joe Pool, Jr

Website  •  Facebook

Justice, Supreme Court, Place 7

  •  Jeff Boyd  (I)

 

Justice, Supreme Court, Place 8

  • Phil Johnson (I)

  • Sharon McCally

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 3

  • Barbara Walther

  • Bert Richardson

 

Judge, Court of Criminal Appeals ,Place 4

  • Kevin Patrick Yeary

Website

  •  Richard Dean Davis

  • Jani Jo Wood

Website

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 9

  •  W. C. “Bud” Kirkendall

Website

  • David  Newell

Facebook

 

State Senator, District 30

  • Craig Estes (I)

     

State Representative, District 63

  • Tan Parker (I)

     

State Representative, District 64

  • Myra Crownover (I)

myra

Website

  • Read King

RKing logo

 

State Representative, District 65

  • Ron Simmons (I)

 

State Representative, District 106

  • Pat Fallon (I)

     

Justice, 2nd Court of Appeals District, Place 2

  • Bill Meier

Justice, 2nd Court of Appeals District, Place 7

  • Lee Gabriel

 

 The content of individual candidates’ web sites are not controlled by the DCRP, and we are not responsible for their content.

PLEASE NOTE THAT THE DENTON COUNTY REPUBLICAN PARTY DOES NOT ENDORSE ANY CANDIDATE IN A CONTESTED REPUBLICAN PRIMARY BUT PROVIDES INFORMATION TO AREA REPUBLICANS ON ALL REPUBLICAN CANDIDATE EVENTS.

 

UA-12402888-1